Od 01. srpnja 2021. godine na snagu je stupila odredba Zakona o PDV-u o oporezivanju usluga koje se obavljaju osobama koje nisu porezni obveznici u drugim državama članicama te oporezivanju prodaje dobara na daljinu.
Radi se o primjeni posebnog postupka oporezivanja (One Stop Shop), a svrha ovoga elektroničkog sustava je omogućiti poreznim obveznicima ispunjavanje obveze PDV-a prema svim državama članicama Europske unije u jednoj državi članici podnošenjem prijave PDV-a putem tog sustava s kojeg će se podaci iz prijave automatski prenositi onim državama članicama u kojima su isporuke oporezive.
Potrebno se putem e-porezne registrirati za korištenje posebnog postupka oporezivanja.
U OSS sustav se prijavljuju svi koji prodaju dobra i usluge preko Internet trgovine i/ili web shop-a. Važno je napomenuti da je promijenjen način obračuna PDV-a kod prodaje dobara na daljinu, te se oporezivanje vrši na jedan od tri načina:
OSS sustav se primjenjuje kod obavljanja usluga koje se oporezuju prema mjestu potrošnje:
Propisani prag za isporuku dobara i usluga od 77.000,00 kn, a za obračun PDV-a prema državi sjedišta u koju je izvršena isporuka, odnosi se na:
Za ostale usluge koje se oporezuju prema mjestu potrošnje nema propisanog praga oporezivanja prema državi sjedišta poreznog obveznika.
Evidencija o vrijednosti isporuke dobara i usluga na daljinu unutar EU se čuva 10 godina od završetka godine u kojoj su transakcije obavljene.
KOJI JE STATUS „MALOG POREZNOG OBVEZNIKA“ KOD PRIMJENE OSS-A?
Mali porezni obveznik se također može prijaviti u sustav OSS-a. Važno je napomenuti da se prijavom u OSS sustav ne ulazi u sustav PDV-a nego se samo registrira za potrebe PDV-a.
Isto vrijedi, za isporuke do 77.000,00 kn mjesto oporezivanja je u Hrvatskoj, a prelaskom praga primjenjuje se OSS sustav i obračunava se PDV države članice u koju je isporuka izvršena.
U sustav PDV-a ulazi se nakon prelaska prometa od 300.000,00 kn.