OPOREZIVANJE FREELANCING USLUGA

Danijela Soldić

Sve se više ovakvih vrsta usluga obavlja na EU tržištu, to su freelancing usluge koje fizičke i pravne osobe obavljaju za određene kompanije. Kako sam već napomenula, freelancing usluge možemo obavljati kao pravna ili kao fizička osoba.

Ako ih obavljamo kao fizička osoba preko raznoraznih platformi, tada se obavljanje tih djelatnosti tretira kao drugi dohodak te se moraju obračunati doprinosi za mirovinsko osiguranje, porez i prirez i poslati JOPPD obrazac u poreznu upravu. Dakle, freelancing usluge kao fizička osoba i nisu naijsplativija opcija.

Svakako je bolje takve vrste usluga obavljati kao pravna osoba/obrt. Obrt sa paušalnim oporezivanjem je najjeftinija opcija, ali se tu mora pripaziti na prikrivanje nesamostalnog rada.

Ono što porezna kontrolira su upravo “paušalci” koji rade za određene tvrtke, a ponajviše IT stručnjaci, te na taj način plaćaju nisku stopu poreza i po mišljenju porezne uprave, prikrivaju nesamostalni rad za koji su stope poreza daleko veće. Porezna kontrolu vrši slanjem upitnika “paušalcima” gdje trebaju navesti koliko i na koji način rade sa određenim klijentima, pa ako je netko od klijenata dominantan tj njegove uplate su 50% i više ukupnih primitaka, to smatraju prikrivanjem nesamostalnog rada i na to bi trebalo pripaziti.

U svakom slučaju, prije nego krenete u obavljanje ovih vrsta usluga, dobro iskalkulirajte svoje opcije te radite kako zakon nalaže.

Budite uspješni!